Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Ukladanie vegetačných tvárnic

Vegetačné tvárnice predstavujú záhradný stavebný systém z vysokokvalitného betónu. Sú atraktívne svojou pórovitou betónovou štruktúrou a tvarovaným povrchom. Sú prakticky orientované vzhľadom na svoje mnohoraké dizajnové možnosti, šetrné k životnému prostrediu s jednoduchou manipuláciou. Vegetačné tvárnice sa ľahko spájajú do kompaktného múru a plnia sa zeminou nachádzajúcou sa zvyčajne priamo na mieste. Tak nadobúdajú svoju funkčnosť. Majú také parametre, aby bolo možné vytvoriť oporné múry alebo masívny, výsadbový múr ako vizuálnu a zvukovú bariéru.

Položenie základov

Pri realizácii vegetačných tvárnic stačí vo všeobecnosti jednoduchá príprava priamo na mieste. Vytvoriť výkop do hĺbky cca 40 cm a nanesenie, ako aj zhutnenie, cca 15 cm hrubej štrkovej vrstvy odolnej voči mrazu. Spodný rad prvkov vegetačných tvárnic by mal zasahovať asi na polovicu do zeme a potom sa výškovo a lícovo zarovnaný osadí na 10 cm hrubú vrstvu vlhkého betónu. 

Pri nevyhovujúcom stavebnom pozemku so slabou nosnosťou alebo pri stavebných výškach nad 1,00 m sa zásadne vyžaduje položenie mrazuvzdorných základov. Hĺbka základu je potom 80 cm a podkladový betón by mal byť aspoň 20 cm. Hĺbka základu a hrúbka podkladu sa musí overiť statickým výpočtom podľa daností na mieste stavby.

Ukladanie tvárnic

Spodný rad sa osádza na podložie z vlhkého betónu a výškovo sa zarovná. S cieľom kompenzácie rozmerových tolerancií súvisiacich s výrobou je treba pri osadzovaní zachovávať medzery aspoň 5 mm.

Nasledujúce rady sa potom osadzujú na sucho jeden na druhý. Eventuálne rozdiely vo výške je treba vyplniť pieskom alebo maltou. Spojené tvárnice sa osadzujú jedna vedľa druhej tak, že spojovacie prvky zasahujú do seba. Tým je pevne držaný zakaždým celý rad tvárnic. Predĺženia a oblúky pritom nie sú žiadny problém, pretože každá výsadbová tvárnica sa zo spojovacieho prvku môže ľahko vytočiť. Spojené tvárnice sa môžu stavať na seba jednoducho ako uzavretý kolmý múr alebo sa vytvára odstúpený vegetačný múr v skone.

Sklon sa docieli posunutím každého ďalšieho radu tvárnic smerom dozadu o príslušný rozmer. Pri sklone steny menšom ako 80º je potrebné zvláštnu pozornosť venovať dostatočnému zhutneniu zadnej výplne.

Ukončenie steny sa realizuje bez ukončovacích tvárnic. Prečnievajúce dná vegetačných tvárnic treba zapchať plastovými dnami alebo betónom.

Zadná výplň a zhutnenie

Vegetačné tvárnice sú odolné voči mrazu a posypovej soli. Avšak, ak by sa v tvárnici alebo v plniacom materiáli tvárnice zachytávala voda, mohol by mráz spôsobiť jej poškodenie. Preto je nevyhnutné spojené tvárnice naplniť až do 1/3 výšky štrkom. Zvyšok sa potom zasype vhodnou humusovitou zeminou alebo rašelinou podporujúcou rast rastlín. Vegetačné tvárnice vyplnené vhodným materiálom umožňujú, aby korene rastlín voľne prerastali cez jednotlivé tvárnice, až kým sa nespoja s priľahlou pôdou. Tým sa dodá múru dodatočná pevnosť. 

Zadný zásyp alebo stabilizácia svahu musia byť z vodopriepustného, nesúdržného a mrazuvzdorného materiálu. Po uložení max. 2 radov je potrebné začať so zasýpaním zadného priestoru steny. Zásypový materiál sa nanáša postupne po vrstvách max. 30 cm a každá vrstva sa zhutňuje. Výplňový materiál sa v dutinách zhutňuje ručne, v zadnom priestore pomocou vibračného zariadenia. Obvykle sa na zásypový materiál použije pôvodný odkop. 

Odvodnenie zadnej výplne sa realizuje cez otvorenú plochu steny. Pri predpoklade veľkého množstva dažďovej vody je potrebné zabudovať v spodnej časti zadnej výplne drenáž. 

V prípade realizácie iba kolmej steny sa musí stabilita steny zaistiť vyplnením celej tvárnice štrkom frakcie 16-32 mm.

Konečná úprava

Na záver sa vysadia rastliny. Na výsadbu sú vhodné priľnavé alebo plazivé rastliny ako napr. jalovec, kleč, kosodrevina, brečtany a jahodník. Po vysadení počítajte s dostatočným zavlažovaním.